Tęsiame savo straipsnių ciklą, kuriame pristatome įdomius eksperimentus, kuriuos galite atlikti su vaikais. Pirmasis eksperimentas, padės mums suvokti atmosferos slėgio veikimą. Jis vadinasi:

  • Neišsipilanti stiklinė

Jums reikės: Stiklinės, pripildytos vandeniu; Maistinio dažiklio arba akrilinių dažų; Popieriaus lapo (naudokite kartoną arba vatmaną, plonas popierius netinka); Drąsos.

Eiga: Pripildome stiklinę vandeniu ir, dėl grožio, nudažome maistiniais dažais. Uždedame ant stiklinės popieriaus lapą (iš viršaus). Prilaikome lapą ranka, apverčiame stiklinę ir patraukiame ranką. Vanduo lieka pakibęs ore. Tačiau neužgaiškite per daug laiko, taip laikydami stiklinę, nes po kurio laiko vanduo gali ir išsipilti. Laikyti apverstą stiklinę galima keletą sekundžių.

Vanduo neišsipila iš stiklinės, veikiamas jėgos, susidarančios dėl skirtumo, esančio tarp atmosferos slėgio, veikiančio stiklinės išorėje, ir slėgio, kuris susidaro tarp stiklinės dugno ir vandens paviršiaus. Tai yra, kai vandens masė bando nusileisti žemyn, talpoje susidaro žemesnio slėgio terpė, kuri ir prilaiko skystį.

Antrasis eksperimentas pademonstruos, kaip pasigaminti savaime prisipučiantį balionėlį.

  • Išdykėlis balionėlis

Jums reikės: Plastikinio buteliuko nuo vandens; Acto; Sodos; Balionėlio.

Į balionėlį pripilkite apie 2 šaukštelius sodos, o į plastikinį buteliuką įpilkite acto, užpildydami daugmaž ketvirtadalį buteliuko. Tada užmaukite balionėlį ant buteliuko, pakelkite balionėlį taip, kad soda ištekėtų iš jo į buteliuke esantį actą. Prasidės cheminė reakcija, kurios metu matysite, kaip balionėlis išsipučia tarsi savaime. Tačiau, kas vyksta iš tikrųjų? Iš chemijos kurso, dėstyto mums mokykloje, atsimename, kad soda yra natrio hidrokarbonatas NaHCO3. Tuo tarpu, actas laikomas monobazine karboksirūgštimi. Jo cheminė formulė yra CH3OOH. Jų sąveikoje, susidaro natrio acetatas. Vykstant šiai reakcijai, išsiskiria anglies dioksidas, kuris po truputį užpildo erdvę, esančią virš skysčio. Šios dujos, besiplėsdamos priverčia išsiplėsti balionėlio sieneles – balionėlis prisipučia.

Tikimės, kad Jums patiko. Laukite tęsinio…