Neseniai publikavome kelis mokslinius eksperimentus, kuriuos smagu atlikti kartu su vaikais ir pažadėjome ir toliau Jus supažindinti su skirtingais eksperimentais. Šiandien siūlome dar kelių eksperimentų aprašymus, kuriais vadovaudamiesi smagiai paleisite laiką su mažaisiais ir sužinosite kai ką naujo arba prisiminsite primirštas chemijos ir fizikos žinias.

  • Eksperimentas su kiaušiniu

Jeigu įdėsite kiaušinį į aukštą stiklinę su paprastu vandeniu, jis nusileis ant dugno. Tačiau, ar žinote, kas atsitiks, jeigu į vandenį pridėsite druskos? Rezultatas labai įdomus ir gali puikiai iliustruoti mūsų teorines žinias apie tankumą.

Eksperimentui Jums prireiks:

Nevirto kiaušinio; Vandens; Įprastos druskos; Aukštos stiklinės.

Instrukcija:

  1. Pusę stiklinės užpildome vandeniu. 2. Pridedame į vandenį daug druskos (apie šešis valgomuosius šaukštus). 3. Išmaišome. 4. Atsargiai nuleidžiame kiaušinį į vandenį ir stebime, kas vyksta.

Paaiškinimas:

Sūrus vanduo pasižymi didesniu tankumu, nei įprastas vanduo iš krano. Būtent druska iškelia kiaušinį į paviršių.

  • Lavos efektas

Šis eksperimentas demonstruoja, kaip sukurti lavos efekto cheminę reakciją. Vaikams labai patinka stebėti jos eigą.

Jums prireiks: Saulėgrąžų aliejaus; Sulčių arba maistinių dažų; Permatomo indo (gali būti stiklinė); Kokios nors šnypšiančios tabletės.

Instrukcija:

  1. Iš pradžių įpilame sulčių ar nudažyto vandens į stiklinę taip, kad, spalvotas skystis užimtų apie 70% talpos. 2. Likusią stiklinės dalį užpildome aliejumi. 3. Dabar laukiame, kol skystis atsiskirs nuo aliejaus. 4. Įmetame į stiklinę tabletę ir stebime lavos efektą. Kai tabletė ištirps, galima įmesti dar vieną.

Paaiškinimas

Aliejus atsiskiria nuo vandens dėl to, kad jo tankumas mažesnis. Betirpdama sultyse tabletė išskiria anglies dioksidą, kuris „pagriebia“ sulčių daleles ir kelia jas į viršų. Dujos visiškai palieka stiklinę, kai pasiekia viršų, tuo tarpu, sulčių dalelės krenta atgal – žemyn. Tabletė šnypščia dėl to, kad jos sudėtyje yra citrinos rūgšties ir sodos. Abi šios sudedamosios dalys įsitraukia į sąveiką su vandeniu, šios reakcijos pasekmė – natrio citrato ir dujinio anglies dioksido susidarymas.

Štai kokių stebuklų galima pamatyti, pasitelkus elementarias mokslines žinias. Išbandykite ir… laukite tęsinio!