Žaidžiant su vaikais, kartais labai smagu užsiimti eksperimentais. Eksperimentai vaikams padeda geriau pažinti pasaulį ir perprasti jo paslaptis, nes, ne paslaptis, kad žmonės geriausiai mokosi patyrimu.

  • Eksperimentas, atskleidžiantis domino principo veikimą

Atrodytų, kad šis principas paprastas ir, galbūt, net banalus: viena domino kaladėlė krenta, pastumia kitą ir t.t. Tačiau… ne viskas taip paprasta, kaip atrodo… Ar kada pagalvojote, kas nutiks, jeigu šalia viena kitos išdėliosime vieną už kitą didesnes domino kaladėles ir mūsų grandinės pabaigoje stovės, na, tarkime, 10 kartų didesnė kaladėlė, nei ta, kuri stovi grandinės pradžioje… Nejaugi, nuvertę pirmąją mažutėlaitę kaladėlę, sugebėsime proceso pabaigoje nuversti ir 10 kartų už ją didesnę?.. Atsakymas gali nustebinti – TAIP – nuvertę pirmąją, pargriausime ir pačią paskutiniąją! Pirmyn, išbandykite patys! Paprasčiausias būdas tai padaryti – sustatyti vieną šalia kitos, viena už kitą didesnes knygas. Tik statykite jas taip, kad atstumai tarp jų būtų tokie, kad krisdamos jos liestų vieną kitą.

  • Eksperimentas: „Amžinasis (!) variklis“

Ar kada svajojote apie amžinąjį variklį? O jeigu mes pasakytume, kad jis jau išrastas?! Ir tai nieko ypatingo, o paprasčiausia žvakė! Sudominome? Tada pasiruoškite:

Jums reikės:

Žvakės, su dagtimis iš abiejų pusių; Virbalo; Dviejų aukštų stiklinių.

Eksperimento eiga:

Pradurkite žvakę virbalu, tiksliai per jos centrą. Gautą, virbalu pervertą, žvakę pakabinkite virš dviejų stiklinių, taip, kad jas liestų virbalo galai. Padekite abu žvakės galus vienu metu. Ir štai: Jūs matote nuolat judančią švytuoklę! Švytuoklės pavadinimas kiek per kuklus – Jūs matote amžinąjį variklį!

Kaip viskas vyksta?

Nuo vienos degančios žvakės pusės varva parafinas. Jam nuvarvėjus, toji pusė tampa lengvesnė ir pakyla į viršų. Tas pats procesas kartojasi kitoje pusėje. Štai kodėl eksperimento metu gauname nuolat švytuojančią žvakę.

Tikimės, kad išbandysite vieną iš šių eksperimentų. Juk taip smagu pamatyti, kaip tikrovėje įgyvendinamos mokslinės teorijos ir kaip gimsta tikrų tikriausi fenomenai, tokie kaip amžinasis variklis… O jeigu ir toliau seksite mūsų straipsnius, pažadame publikuoti ir daugiau eksperimentų.