Ar pernelyg atidus rūpestis gali pakenkti brandžios asmenybės vystymuisi? Jeigu pernelyg lepinsite savo mažylį, jis gali neišmokti rodyti iniciatyvos ir nesugebės aiškiai išreikšti savo interesų. Todėl taip svarbu vaikui suteikti ne tik rūpestį, bet ir skatinti jo savarankiškumą, kartu užsiimant namų ruoša ir pateikiant vaikams užduotis, kurios lavina gebėjimą priimti sprendimus.
Ir atvirkščiai, jei uždarysite vaiką į plastikinį burbulą ar auginsite tarsi šiltnamyje, nuolat kartodami: „Atsargiai! Nebėgiok! Nestovėk! Pasitrauk! Ateik čia! Leisk, aš pati! Suvalgyk! Išspjauk!..“ ir eilę kitų draudimų/perdėtų raginimų kažką daryti ar nedaryti, Jūs slopinate vaiko savarankiškumą, užkertate kelią jo mokymuisi spręsti kylančius rūpesčius pačiam.
Jeigu vaikas bežaisdamas kieme, stebimas Jūsų, staiga pribėga ir skundžiasi, kad kiti vaikai atėmė iš jo žaisliuką, nebūtina tarsi specialiajam padaliniui įsiveržti į žaidimų aikštelę ir „įvesti tvarką“. Reikia vaiką nuraminti ir pasiūlyti jam pačiam pamėginti atsiimti žaislą. Juk negalėsite visur ir visada apginti savo atžalos. Vaikui anksčiau ar vėliau teks išmokti apsiginti.
Pasiūlykite abiems vaikams po kitokį žaislą: tokiu būdu Jūs atitrauksite jų dėmesį nuo ginčo objekto ir šiuo pavyzdžiu paskatinsite savo sūnų ar dukterį ieškoti kompromisų. O kompromisų radimas jiems pravers suaugus, kai kils dar ne viena ir ne dvi konfliktinės situacijos. Taip pat, apginsite vaiko interesu, nesiimdami isteriškos motinos ar agresyvaus tėvo vaidmens, o tai Jūsų atžalai išeis į naudą, neleis įsiplieksti dar stipresniam konfliktui. Ir, be abejo, diplomatinis problemos sprendimas pasitarnaus puikiu pavyzdžiu Jūsų atžalai.