7 šaunios idėjos, kaip, žaidžiant su suktuku, perprasti tikimybių teoriją ir vystyti mąstymą
Žaidžiant su suktuku (angl. Spinner) galima netgi pasikartoti pamokose įgytas žinias.
Suktukai užvaldė mūsų vaikų širdis ir rankas. Priešintis beprasmiška, greitai be šių žaisliukų vaikai atsisakys sėdėti pamokose. Jeigu beprotystės neįmanoma sustabdyti, ją reikia iškelti. Surinkome pačius įdomiausius būdus, kaip naudoti suktukus mokymosi tikslais.
- Vystome kritinį mąstymą
Jums prireiks: bent vieno suktuko, chronometro, popieriaus ir tušinuko, vatmano lapo arba lentos.
Tikslas: parodyti vaikams, kas yra „eksperimentatoriaus efektas“.
Pasakykite vaikams, kad išsukinėsite suktuką kelis kartus. Jų užduotis – užfiksuoti laiką, nuo sukimosi pradžios, iki visiško sustojimo ir užrašyti rezultatą į lentelę vienos sekundės tikslumu. Dalinti savo pastebėjimais tyrimo metu negalima. Po to nubraižykite bendrą lentelę ant lentos arba didelio popieriaus lapo. Tegul vaikai įgarsina arba patys įrašo į lentelę savo gautus rezultatus.
Jūs pamatysite, kad kiekvieno suktuko apsisukimo laiką vaikai įvertino skirtingai. Paklauskite, ką jie pastebėjo ir kodėl taip išėjo. Aptarkite, kaip tyrimo rezultatą paveikia žmogiškasis faktorius, kai svarbu išmatuoti proceso trukmę, kaip teisingai sekti laiką, vertinant sportininkų bėgimo rezultatus.
- Susipažįstame su tikimybių teorija
Jums prireiks: bent vieno suktuko, popieriaus, spalvotų pieštukų, lipnios juostos.
Tikslas: supažindinti mokinius su tikimybių teorija ir matematine statistika.
Jeigu suktukas vienas, visi braižo vieną ir tą patį. Jeigu po vieną grupei arba vienam vaikui, tegul kiekviena grupė arba mokinys turi savo sektorių. Tegul kiekvienas vaikas nubrėžia ratą su keliais sektoriais ir pažymi centrą. Prie vienos suktuko mentės pritvirtinkite trikampį žymenį iš lipniosios juostos. Jaunesni vaikai norės nuspalvinti rato sektorius, vyresnieji gali jį sunumeruoti
Paklauskite mokinių, ar suktukas „teiks pirmenybę“ kokiam nors sektoriui ar sustos kiekviename iš jų skirtingą kartų kiekį? Ar užteks atlikti tiek bandymų, kiek yra sektorių rate? Susitarkite, kiek bandymų atliksite: 20, 50, o, galbūt, 100? Tokį bandymą galima užduoti namų darbams, kad nesigaištų pamokos laikas.
Pastatykite suktuką rato centre ir išsukite. Sulaukite, kol jis sustos. Pažymėkite lentelėje, kur sustojo žymeklis. Tyrimo pabaigoje sulyginkite sukimąsi ratuose su skirtingu sektorių skaičiumi. Pasiūlykite vaikams patiems pastebėti dėsningumus ir pateikti kitų pavyzdžių, kuriuose pastebimas tikimybių teorijos veikimas.
- Konstruojame iš popieriaus
Jums prireiks: kartono, popieriaus, dantų šepetėlio, žirklių, pieštukinių klijų, siuvimo adatos.
Leiskite vaikams patiems nusistatyti tikslą. Individualiai arba grupėse jie gali sumeistrauti patį didžiausią arba patį mažiausią, patį lengviausią arba patį greičiausią suktuką.
- Mokomės dirbti komandoje ir kūrybiškai mąstyti
Jums prireiks: skriestuvo, spirografo, suktukai individualiam darbui arba darbui nedidelėse grupėse, dailės reikmenys ir priemonės, kuriomis sujungsite naujų instrumentų detales.
Tikslas: sukurti sąlygas kūrybinio ir inžinerinio mąstymo vystymui.
Parodykite vaikams skriestuvą ir spirografą, leiskite visiems norintiems padirbėti su jais. Pasiūlykite vaikams individualiai, porose arba grupėse paversti suktuką piešimo arba braižymo įrankiu. Piešti galima kreidelėmis, guašu, pasta arba pieštukais. Svarbiausia – išnaudoti suktuko sukimosi galimybę. Įdomu, kas pirmasis sumąstys užtepti spalvotą masę ant suktuko menčių ir taškyti ją ant „drobės“?
- Treniruojame dėmesį ir ištvermę
Jums prireiks: suktuko. Jeigu vaikų daug, o suktukų keletas, galima susijungti į grupes.
Tikslas: ištvermės ir savikontrolės treniravimas, bendradarbiavimas grupėse.
Dalyviai stovi ratu. Vedėjas užsuka suktuką ir pradeda žaidimą. Kiekvieno iš žaidėjų užduotis – perduoti žaislą kaimynui dešinėje taip, kad jis nenustotų sukęsis ir nenukristų. Pora, kurios suktukas nukrito arba nustojo sukęsis, iškrenta iš žaidimo. Laimi pačių ištvermingiausių žaidėjų pora.
Būdai apsunkinti žaidimą:
- Negalima kalbėti, suktuko perdavimo metu.
- galima perdavinėti ir priiminėti suktuką tik vienu pirštu.
- Plečiame žodyną
Jums prireiks: suktuko.
Tikslas: aktyviojo žodyno plėtimas.
Žaidėjai išsidėsto ratu. Jiems tenkanti užduotis – iš eilės vardinti žodžius tol, kol sukasi suktukas. Vedėjas įvardija temą, užsuką suktuką ir pradeda žaidimą. Ikimokyklinukai gali vardinti vaisių, gyvūnų arba profesijų pavadinimus. Mokyklinio amžiaus vaikams pasiūlykite sukurti suktuko aprašymą, naudojant vieną žodį: greitas, metalinis, besisukantis, sunkus – ir t. t.
Žaidimo variantai
Paverskite žaidimą dar smagesniu, pasitelkę juokingus klausimus: „Kas po tavo lova?“, „Kokią super galią norėtum turėti?“
Įtraukite paskutinės pamokos medžiagą. Tegul vaikai įvardija cheminius periodinės lentelės elementus, anglų kalbos žodžius arba po eilutę skaito eilėraščius.
Mokiniai perduoda vienas kitam ne tik žodį, bet ir antrą besisukantį suktuką.
- Treniruojame koordinaciją ir koncentraciją
Jums prireiks: suktuko.
Tikslas: koordinacijos lavinimas. Užduotį vykdykite stovėdami. Kad palengvintumėte pratimą, neišsukinėkite suktuko.
- Išsukite suktuką ir laikykite ant vedamosios rankos nykščio. Prisilieskite prie centrinės suktuko dalies paeiliui: rodomuoju, viduriniuoju, bevardžiu pirštais ir mažyliu, o po to, atvirkštine tvarka. Pakartokite kita ranka.
- Išsukite suktuką ir perduokite jį iš vienos rankos į kitą už nugaros ir priešais save. Nepaleiskite iš rankų žaislo ir nestabdykite jo.
- Perduokite besisukantį žaislą iš kairės rankos į dešinę po pakeltos dešinės kojos keliu. Po to iš dešinės rankos – po kairiu keliu.
Jei pratimai Jums atrodo per daug lengvi, pereikite iš savo triukų pasaulio į YouTube pasaulį.