Koks vaikas netiki stebuklais? O koks bent kartelį nenorėjo pats tapti stebukladariu? Pasiūlykite savo vaikučiams atlikti štai tokį linksmą ir įtraukiantį cheminį bandymą su pienu ir maistiniais dažikliais ir jie bus sužavėti.

Šis eksperimentas pavyksta tik su pienu. Vanduo netiks, nes jame nėra riebalų. Taigi, Jums prireiks:

Gilių plastikinių lėkščių;

Ausų krapštukų;

Koncentruotų maistinių dažiklių (galima naudoti ir įprastus, bet spalvos bus pernelyg blankios);

Skysto muilo arba ploviklio;

Tikro pieniško stebuklo.

Iš tiesų, visa tai galima rasti kiekvienuose namuose, nebent gali tekti nusipirkti dažiklių ir pieno, ypač, jeigu eksperimente dalyvaus ne vienas vaikas.

Taigi, įpilate į lėkštę pieno, taip, kad jis pilnai padengtų dugną. Leiskite jam kurį laiką pastovėti. Dabar lašinkite maistinį dažiklį į pieną. Jeigu norite išgauti tokį pat efektą, kaip video, lašinkite lašus vieną šalia kito lėkštės centre. Toliau, parodykite mažyliams sausą ausų krapštuką ir kaip jūs juo paliečiate pieną. Paprasčiausiai prisilieskite, nereikia ranka sumaišyti spalvų. Kas atsitiko? Teisingai, nieko. Dabar įmerkite kitą ausų krapštuką į indų ploviklį arba į skystą muilą ir prilieskite, paprasčiausiai prilieskite, pieną lėkštės centre 10–15-ai sekundžių. Na, kaip? Vaikučiai susižavėję? Štai Jums ir stebuklingas ausų krapštukas! Tikras spalvų sprogimas piene, argi ne?

Jaunieji tyrinėtojai, dabar laikas eksperimentuoti su dažiklio kiekiu ir jo išsidėstymu, ir tuo, kurioje vietoje paliesti pieną ausų krapštuku. Atkreipkite dėmesį, kad dažai ir toliau juda, netgi po to, kai Jūs ištraukiate ausų krapštuką. Kai vaikai įsijaus, leiskite jiems patiems paeksperimentuoti pridedant dažiklio ir piešiant ausų krapštukais.

Paprasti fokusai vaikams ir jų paslaptys. Kas priverčia pieną judėti?

Pienas, be vandens savo sudėtyje dar turi vitaminų, mineralų, proteinų ir mažytes riebalų dalelytes, tarsi pakibusias mišinyje. Proteinai ir riebalai ganėtinai jautriai reaguoja į mišinio pasikeitimus, šiuo atveju, – į pieno pasikeitimus. Šio fokuso paslaptis – būtent lašelis ploviklio arba skysto muilo, kurie silpnina cheminius ryšius, sulaikančius riebalus ir proteinus mišinyje, ir mažina paviršinę trauką pieno mišinyje. Įvyksta stipri cheminė reakcija, kurią mes galime stebėti dėl maistinių dažiklių. Kai tik plaunamoji priemonė tolygiai susimaišo su pienu (iš dalies ištirpsta, iš dalies prisijungia prie riebalų molekulių), reakcija nurimsta ir sustoja. Štai kokia šio įtraukiančio cheminio bandymo paslaptis. Kad pakartotumėte spalvų sprogimą piene, tiesiog pridėkite dar lašelį plovimo priemonės.

ĮDOMIOJI CHEMIJA MAŽIESIEMS – JAUNIEJI CHEMIKAI

Su mažesniais vaikais galite apsiriboti piešimu ir aptarimu, kas ką jie mato tokiuose pieno piešiniuose. Be abejo, šis bandymas su pienu, maistiniu dažikliu ir plovimo priemone gerokai pažadins jų fantaziją. Turėkite po ranka fotoaparatą, nes piešiniai visą laiką keisis.

Su vyresniais vaikais galima gerokai paeksperimentuoti: pabandyti atlikti šį bandymą su skirtingais skysčiais, nepakeičiant dažiklio ir plaunamosios priemonės (naudoti vieno ir to paties gamintojo, tą patį kiekį). Pabandykite atlikti šį bandymą su vandeniu, su nuriebintu pienu, su skirtingo riebumo pienu, su grietinėle. Nufotografuokite savo rezultatus ir palyginkite. Tai ir bus pirmasis žingsnis susitikimo su tikruoju mokslu link!